Menu
Menu

Usługi faktoringowe – dowiedz się, w jakich branżach są pomocne

W każdej branży, zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, faktoring może okazać się niezwykle przydatny. W pewnych gałęziach gospodarki przedsiębiorcy korzystają z niego częściej niż w innych. Poniżej przedstawimy branże, o których mowa i przykłady sytuacji, w których usługi faktoringowe pomagają ich przedstawicielom w prowadzeniu działalności.

faktoring

Branża budowlana

Zazwyczaj pojęcie faktoringu tłumaczy się właśnie na przykładzie firmy budowlanej. Do najbardziej klasycznych sytuacji w których taka firma musi szybko pozyskać środki należy wygranie dużego przetargu, który z jednej strony stanowi silny bodziec do dynamicznego rozwoju firmy, z drugiej – skala zlecenia znacznie przekracza dotychczasową skalę działalności przedsiębiorstwa. Aby wykonać zlecenie w terminie, firma będzie musiała zatrudnić więcej pracowników, zakupić lub wynająć odpowiednie maszyny i nabyć materiały budowlane.

Tymczasem małe i początkujące firmy rzadko kiedy dysponują własnymi środkami, co więcej przeważnie nie posiadają zdolności kredytowej, a nawet jeśli posiadają – czas oczekiwania na przyznanie kredytu mógłby spowodować nie dotrzymanie terminu zlecenia. Faktoring może w takiej sytuacji zagwarantować szybki zastrzyk finansowy który pozwoli firmie zrealizować zlecenie, zwiększyć swoje moce przerobowe i do kolejnego dużego przetargu przystąpić już jako jeden z jego faworytów.

Firmy transportowe

Również przedsiębiorstwa zajmujące się transportem, zarówno krajowym jak i międzynarodowym, często korzystają z faktoringu. Wynika to głównie z kosztów generowanych przez specyfikę branży – przedsiębiorstwo musi nie tylko zakupić ciągniki siodłowe i przyczepy, ale również zatankować je, opłacić kierowców, powierzchnie magazynowe, wykupić wizy za przejazd przez kraj który tego wymaga i wiele innych.

Wszystkich tych opłat trzeba dokonać w trakcie wykonywania frachtu. O ile firma nie dysponuje własnymi środkami, musiałaby albo sprzedać część mienia, albo czekać na przejście przez procedurę weryfikacyjną ewentualnego kredytodawcy. W tej sytuacji usługi faktoringowe mogą okazać się jedynym rozwiązaniem pozwalającym na wykonanie frachtu bez opóźnień.

Handel

Trzecią bardzo istotną dla firm faktoringowych branżą jest handel, przy czym chodzi tu raczej o handel na dużą skalę niż detaliczny. Specyfika branży handlowej polega między innymi na bardzo ostrej konkurencji. Jednym z przedmiotów konkurencji mogą być udogodnienia jeśli chodzi o rozliczanie transakcji, a więc np. odroczony termin płatności. Eksperci twierdzą, że koniec końców każda firma handlowa będzie zmuszona do zastosowania odroczonego terminu płatności aby nie stracić kluczowego klienta na rzecz konkurencji.

Przesuwanie terminu płatności powoduje zamrożenie części naszych środków, które mogą okazać się niezbędne gdy np. na rynku pojawi się wyjątkowo korzystna oferta. W tej sytuacji dzięki faktoringowi nie przegapimy okazji. W wielu przypadkach usługi faktoringowe pomagają również przedsiębiorstwom handlowym dotrzymać własnych zobowiązań i uniknąć dzięki temu różnicy zdań z kontrahentem lub kary finansowej za spóźnienie.

Jedna odpowiedź do “Usługi faktoringowe – dowiedz się, w jakich branżach są pomocne”

  1. Michał pisze:

    Faktoring sprawdzi się w każdej branży gdzie wystawiane są faktury z odroczonym terminem płatności. Często aby nawiązać współpracę z dużymi kontrahentami, małe firmy „zmuszone” są oferować terminy płatności sięgające 60 czy nawet 90 dni. Jest to idealna sytuacja aby skorzystać z faktoringu, który opiera się na wiarygodności kontrahenta (w tym przypadku dużej firmy). Nie powinniśmy mieć też problemy z uzyskaniem finansowania jeśli nasza firma świadczy usługi jednostkom samorządu terytorialnego – wtedy procedura jest uproszczoną o czym w artykule: mikrofaktoring.pl/masz-fakture-na-gmine-skorzystaj-z-faktoringu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.