Menu

EKS_KV_baner_CTA_600x100px_RYNEK_INWESTYCJI-2
banner PLOM (1200 x 200 px)
previous arrow
next arrow

Menu

Jaka jest przyszłość automatyki ?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie musimy sobie zadać inne pytanie: jaka jest przyszłość informatyki i techniki? Zarówno informatyka jak i technika poruszają się teraz do przodu w zastraszającym tempie, choć informatyka trochę szybciej. Powstają coraz to nowe technologie mające na celu przyśpieszyć i obniżyć koszty produkcji.

Powstają coraz to nowe systemy mające na celu poprawę komfortu naszego życia. To wszystko przyczynia się do tego że człowiek w tym wszystkim ma coraz to bardziej marginalne znaczenie. Przykładem tego może być chociażby rewolucja przemysłowa, gdy ludzie niszczyli maszyny bo te odebrały im miejsca pracy. Maszyny są rozwinięte dziś na tyle aby wykonywać większość pracy bez lub z całkowicie marginalnym udziałem człowieka.

Przyszłość automatyki nie maluje się jednak w aż tak czarnych kolorach.Nie zapominajmy że maszyny są przede wszystkim po to aby pomagać ludziom o czym świadczy chociażby najnowszy wynalazek firmy sony, egzoszkielet zakładany pracownikom dzięki któremu mogą podnosić nawet bardzo ciężkie przedmioty bez większego wysiłku. To jest prawdziwe przeznaczenie automatyzacji, pomoc ludziom a nie całkowite ich zastąpienie. Wiele procesów jest teraz prawie całkowicie zautomatyzowanych a jednak ludzie mają pracę.

Moim zdaniem automatyka dojdzie kiedyś do takiego poziomu że ludzie nie będą musieli pracować w ogóle. Nie jest to absolutnie złe w końcu po to człowiek wymyślił maszyny, aby mu pomagały. Trzy kluczowe elementy, które napędzać będą rynek automatyki przemysłowej i sterowania procesem to: energooszczędność, zrównoważenie oraz technologie inteligentne.

Dodatkowo, duże znaczenie zyskają gospodarki rozwijające się, czytamy w najnowszym raporcie What’s Hot in the Industrial Automation and Process Control Industry, przygotowanym przez analityków z Frost & Sullivan. Zrównoważenie w zakresie energii i zasobów będzie kluczem do sukcesu globalnego sektora produkcyjnego.

Rosnące zainteresowanie wdrażaniem rozwiązań energooszczędnych, zarówno w branżach procesowych, jak i dyskretnych, również promować będzie produkcję zrównoważoną. Inteligentne technologie. Zakłady przyszłości korzystać będą z takich technologii, jak: chmura obliczeniowa, cyberzabezpieczenia czy komunikacja mobilna i bezprzewodowa.

Potrzeba poprawienia produktywności oraz efektywności zmuszać będzie firmy do zacieśniania współpracy pomiędzy halą produkcyjną a systemami zarządzania. Gospodarki rozwijające się, a w szczególności: Brazylia, Rosja, Indie i Chiny (BRIC), najprawdopodobniej utrzymają wysokie tempo wzrostu sektora automatyki przemysłowej.

A dodatkowym czynnikiem stymulującym rynek będzie silny trend modernizacyjny w gospodarkach rozwiniętych, jak północnoamerykańska czy zachodnioeuropejska. Podsumowując moim zdaniem przyszłość automatyki jest świetlista. Zapotrzebowanie na roboty różnej maści będzie stale rosło i to dobrze. Ludzie i tak zawsze będą potrzebni bo automatyka prawdopodobnie nigdy nie będzie samowystarczalna.

Dziękujemy portalowi Technologia-Automatyki.pl za współpracę merytoryczną.

2 odpowiedzi na “Jaka jest przyszłość automatyki ?”

  1. Szymon pisze:

    Firmą , która wdraża najnowsze technologie w swoją ofertę jest PiA-ZAP sp. z o.o. Mogę tak stwierdzić, ponieważ świadczył nam usługi w programowaniu systemów sterowania . Oferuje holistyczne rozwiązania skoncentrowane na poprawie efektywności w zakładach pracy. Zainteresowanym polecam kontaktować się drogą telefoniczną: 81 473 10 01.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.