Menu

EKS_KV_baner_CTA_600x100px_RYNEK_INWESTYCJI-2
banner PLOM (1200 x 200 px)
previous arrow
next arrow

Menu

Co z tą Unią? Sposoby wsparcia i dofinansowania rolników

Fakt członkostwa w Unii Europejskiej wiąże się m.in. z możliwością korzystania z rozmaitych programów, służących rozwojowi poszczególnych sektorów gospodarki i szeroko rozumianej kultury. Ze wsparcia unijnego mogą korzystać oczywiście również rolnicy. Przyjrzyjmy się możliwościom zyskania wsparcia finansowego przez przedstawicieli tego sektora gospodarki.

Dostępne dla rolników sposoby uzyskania pomocy z Unii Europejskiej opisuje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, a przewidziana kwota wsparcia w ramach tego przedsięwzięcia wynosi 13,5 mld euro – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Agromix. Głównym celem programu jest zwiększenie konkurencyjności i opłacalności prowadzenia gospodarstw rolnych, a także zwiększenie atrakcyjności gospodarczej obszarów wiejskich.

Osiągnięcie głównych założeń programu ma się realizować poprzez wsparcie rozwoju poszczególnych obszarów codziennej pracy rolnika, w tym m.in. wzmocnienie współpracy między dostawcami, przetwórcami i dystrybutorami końcowych produktów żywnościowych, wsparcie ekologicznych metod produkcji rolnej, ułatwienie dostępu do nowoczesnych maszyn i technologii upraw i hodowli.

Formy wsparcia w ramach PROW

Program na lata 2014-2020 obejmuje łącznie 25 różnych form pomocy rolnikom, z czego część jest kontynuacją działań z programu realizowanego w poprzednich latach. Na szczególną uwagę zasługuje działanie o nazwie „Modernizacja gospodarstw rolnych”, dzięki któremu możliwe jest szybkie wprowadzenie najnowszych rozwiązań stosowanych w rolnictwie.

Pełna kwota dofinansowania w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” zależy od rodzaju planowanej inwestycji. Największe wsparcie w ramach tego działania uzyskają hodowcy prosiąt i innych zwierząt, jednak również inne zakupy dla gospodarstwa mogą zyskać dofinansowanie w kwocie nawet 20 tys. zł – mówi ekspert z firmy Agromix.

Najbardziej uprzywilejowani rolnicy

Najwięcej z PROW zyskają młodzi rolnicy. Mogą oni ubiegać się o tzw. premie na start i w ramach takowych otrzymać nawet 100 tys. zł. Innowacją względem poprzedniej edycji programu jest wprowadzenie premii na restrukturyzację najmniejszych gospodarstw rolnych (do 60 tys. zł).

Uzyskanie dofinansowania wiąże się z dopełnieniem szeregu formalności, jednak ten wysiłek zdecydowanie się opłaca. Kolejną kwestią, która zniechęca niektórych do korzystania ze środków unijnych jest fakt, że pieniądze są realnie przekazywane rolnikom dopiero jako zwrot przeprowadzonej już inwestycji, co oznacza, że powinni oni na wstępie dysponować własnym kapitałem. Rozwiązaniem tego problemu są specjalne, zwykle niskooprocentowane pożyczki pomostowe, udzielane np. przez firmy współpracujące z rolnikiem przy realizacji inwestycji.

Jedna odpowiedź do “Co z tą Unią? Sposoby wsparcia i dofinansowania rolników”

  1. Miech kowal pisze:

    Jestem za tym by rolnictwo się rozwijało ale dlaczego za pieniądze UE. Czy nie jesteśmy w stanie sami zbudować solidne państwo z solidną gospodarką

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.